Wydarzenia z życia przedszkola

Wydarzenia z życia przedszkola

Pielęgnowanie patriotyzmu jest zadaniem kierowanym do nas wszystkich. Nie jest to zadanie ani łatwe ani proste, ale poważne. A ponieważ pracujemy z najmłodszymi podchodzimy do niego z dużą dozą radości i poczucia humoru.
Do współpracy w realizacji niektórych zadań zapraszamy rodziców. Kilkunastu rodziców skorzystało z naszego zaproszenia i wspólnie ze swoim dzieckiem  wzięło udział w “ Konkursie Patriotycznym ” , który odbył się 14.11.2019 r.
Celem konkursu było upowszechnianie patriotycznej tematyki jako wartości związanej z tradycja i ochroną polskiej kultury narodowej, a także popularyzacja wśród dzieci twórczości muzyczno –literackiej o tematyce patriotycznej.
Ważny był dobór repertuaru, interpretacja wiersza, piosenki, tańca, dykcja, muzykalność, oraz ogólny wyraz artystyczny.
Gośćmi w czasie tego wydarzenia był Pan burmistrz Jerzy Wysocki i Pani Anna Adamkiewicz, jako przedstawicielka Biblioteki Publicznej.
Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania, dyplomy i nagrody.

Dyrektor Przedszkola- Ewa Przybylik

Fotorelacja  z  uroczystych  obchodów Dnia Niepodległości 

11.11.2019r.

PRZEDSZKOLAK MAŁYM PATRIOTĄ – niezwykłe spotkanie

z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków.

Z tej to okazji w dniu 8 listopada 2019 r. wszystkie grupy przedszkolne zebrały się w sali gimnastycznej, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień (11listopada). Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły ubrane w stroje galowe i zaopatrzone we flagi własnoręcznie wykonane i kotyliony w barwach ojczystych. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Ewa Przybylik, która powitała wszystkie zebrane dzieci, oraz personel przedszkola. Następnie dokonała krótkiego rysu historycznego dotyczącego Święta Niepodległości w sposób bardzo przystępny i ciekawy (wierszyki, legenda). Słowo wstępne, przygotowana dekoracja, stroje dzieci wszystko to wprowadziło nas w historyczny, podniosły nastrój. Akademię uatrakcyjnił występ przedszkolaków z grupy „Smerfów” i „Tygrysków”, Dzieci pod opieką pań od paru tygodni przygotowywały się do tego ważnego wydarzenia. Podczas występu recytowały wiersze i pieśni patriotyczne z wielką powagą.

Słoneczne Przedszkole włączyło się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on na długo w pamięci naszych „Małych Polaków”. Pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom (młodszym kolegom). Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. 

Czy można zatrzymać czas ? Spotkanie z fotografem.

Na to i inne pytania odpowiedział nam niecodzienny gość. Przyszedł do nas pan Mieczysław z dużą walizką, której zawartości byliśmy bardzo ciekawi. Okazało się, że odwiedził nas fotograf, a w walizce znajdowały się różne rodzaje aparatów fotograficznych – stare pradziadkowie, dziadkowe i te najnowsze, którymi aktualnie posługuje się w pracy. Jakże byliśmy ciekawi, kiedy wyjmował kolejne interesujące eksponaty. Obejrzeliśmy również stare, jak i całkiem współczesne fotografie. Dowiedzieliśmy się po co robione są zdjęcia i jakie mają znaczenie w życiu każdego człowieka .

„Na skrzydłach historii”

Dnia 30.10 wszystkie dzieci z przedszkola brały udział w zajęciach upamiętniających ważne wydarzenia i miejsca naszego Brwinowa. Dowiedziały się między innymi o roku nadania praw miejskich, zobaczyły zdjęcia dawnych budowli takich jak Kościół, rynek, poczta, straż pożarna. Zadaniem dzieci było dopasowanie aktualnych zdjęć do tych z lat 30-tych i 40-tych.

K. Gawrońska

 

Dnia 31.10.2019 odbyły się zajęcia z Panią Alicja ze Straży Miejskiej w Brwinowie. Tematem spotkania była pogadanka z dziećmi na temat bezpieczeństwa w ruchu pieszych na drodze. Przedszkolaki uczyły się i utrwalały zasady poruszania się po przejściach oraz reagowania na sygnalizację świetlną. Mamy nadzieję, że dzieci będą pamiętały o powyższych zasadach w swojej codziennej drodze do przedszkola i nie tylko

 Przedszkole ne 3 w Brwinowie włączyło się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Nasze starsze przedszkolaki (Smerfy i Tygrysy) wybrały się na miejski cmentarz, zapaliły symboliczne znicze na mogiłach żołnierzy i zmarłych pracowników przedszkola.

K. Jabłonowska

W dn. 23/10/2019 został rozstrzygnięty konkurs „Matematyczna dynia”.

Dnia 22 października 2019 w naszym przedszkolu został rozstrzygnięty konkurs
„ Matematyczna Dynia”. Na konkurs wpłynęło 17 prac. Dzieci przygotowały
dynie razem z rodzicami w domu.  Dostarczone prace wzbudziły podziw.
Wykonanie ich było niesamowicie kreatywne i niepowtarzalne.
Wszyscy wykazali się niezwykłą pomysłowością w tworzeniu Matematycznych
dyń. Prace były misternie wykonane i w wielu wypadkach bardzo czasochłonne.
Jury nie było w stanie wyłonić głównego zwycięzcy konkursu w związku z
czym wszystkie dynie zostały wyróżnione. Dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i upominki.

„ Matematyczne Dynie” zostały wystawione w głównym holu naszego przedszkola, gdzie można je podziwiać .

Wszystkim autorom serdecznie GRATULUJEMY i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Dnia 20.09.2019 r w naszym Przedszkolu odbyła się ogólnopolska akcja sprzątania świata. Nasze przedszkolaki zaopatrzone w grabki zaangażowały się w grabienie placu zabaw. Starcze dzieci (Smerfy) wyszły poza teren, aby propagować ten dzień wśród przechodniów. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

K. Gawrońska

Z okazji 40-lecia działalności naszego przedszkola zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Moje ukochane przedszkole”. Celami konkursu było wskazanie, że przedszkole jest miejscem radosnym i przyjaznym dla dzieci oraz propagowanie działalności twórczej wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Uczestnikami konkursu były dzieci uczęszczające do Słonecznego Przedszkola oraz absolwenci. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!

W Słonecznym przedszkolu, 10 czerwca mieliśmy okazje podziwiać występy teatralno-muzyczno–taneczne rodziców naszych przedszkolaków . Była to niespodzianka zorganizowana z okazji Dnia Dziecka. Rodzice wystąpili w przedstawieniu Jana Brzechwy pt. „Na straganie” oraz zatańczyli układ taneczny do znanych utworów zapraszając wszystkich przedszkolaków do radosnych pląsów.
Utwór „Na straganie” wymagał od naszych aktorów nauki tekstu na pamięć, piosenek oraz rodzice wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu stroju charakterystycznego dla danej postaci .Również należy docenić dużą odwagę w odgrywaniu swojej roli.
Oczywiście, także cały układ taneczny wymagał od naszych Rodziców zapamiętania wymyślnej choreografii.
Dziękujemy naszym Aktorom oraz Rodzicom- tancerzom, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu artystycznym , poświęcili swój czas na przygotowanie przedstawienia dla dzieci. Składamy wyrazy uznania i podziękowania za pomysłowość i wspaniałe wrażenia.
Udział w przestawieniu „ Na straganie” wzięli rodzice z grupy Kubusie Puchatki, natomiast wprzedstawieniu tanecznym przedstawiciele grup Krasnoludki, Tygrysy, Smerfy.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

K. Jabłonowska

10 czerwca 2019 roku był dniem szczególnym. W tym dniu obchodziliśmy 40-lecie istnienia Przedszkola nr 3 w BrwinowieObchody odbyły się na placu przedszkolnym. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Burmistrz Gminy Brwinów – Arkadiusz Kosiński. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała Pani Dyrektor Słonecznego Przedszkola – Ewa Przybylik, która powitała wszystkich gości dziękując za przybycie i chęć dzielenia radości z pięknego jubileuszu.
Spotkanie było okazją do wspomnień i podsumowania działalności placówki. Pani Dyrektor przedstawiła historię przedszkola i zaprosiła do obejrzenia przygotowanej z tej okazji wystawy i pamiątkowych kronik. W czasie „ historycznych spacerów z pewnością  ożyło wiele wspomnień. Wiele osób wpisem do księgi pamiątkowej zaznaczyło swoją obecność w tym wyjątkowym dniu. Następnie swoje umiejętności wokalne i aktorskie zaprezentowały dzieci uczęszczające do przedszkola. W dalszej kolejności był czas na krótką zabawę integracyjną przy muzyce i przemówienia, gratulację, życzenia oraz podziękowania złożone na ręce Pani Dyrektor ze strony zaproszonych gości za codzienny trud, poświęcenie i troskę o wychowanie najmłodszego pokolenia Brwinowian.
Głos zabrali: Burmistrz Gminy Brwinów Pan Arkadiusz Kosiński z zastępcą Burmistrza Panem Jerzym Wysockim oraz dyrektorzy brwinowskich przedszkoli: p Irena Tokarewicz-Romanowska i Małgorzata Wojtyniak-Obwojska.
Przedszkolaki otrzymały w prezencie od Pana burmistrza tablicę interaktywną, zestaw książek od Biblioteki w Brwinowie, pudło z grami od Przedszkola w Otrębusach, warnik od Państwa Mądzików no i mnóstwo kwiatów. Pani Dyrektor podziękowała byłym Dyrektorom przedszkola wręczając im kwiaty, medale pamiątkowe, i dyplomy z wyrazami szacunku i uznania dla ich wysiłku. Serdeczne podziękowania składane były także dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację i przygotowanie uroczystości: Nauczycielom, Rodzicom jak również sponsorom, których pomoc ułatwiła nam organizację tego przedsięwzięcia. A później już było dużo dobrej zabawy, atrakcji m.in.: dmuchańce, fotobudka, popcorn, wata cukrowa, pyszne ciasta i wiele innych niespodzianek przy dźwiękach pięknie granej muzyki na żywo przez zespół „ No i dobrze ”. Jubileusz 40-lecia istnienia Przedszkola nr 3 był niezwykłym wydarzeniem w życiu placówki, przywołał wiele wzruszających wspomnień. Ta sentymentalna podróż po historii naszej placówki pozostanie w naszych wspomnieniach i sercach na zawsze. Mamy nadzieję, że każdy wyniósł dla siebie coś dobrego i pięknego z tego spotkania.

Zapraszamy do Galerii

26 kwietnia dzieci pięcioletnie, które już niedługo żegnają się z naszym przedszkolem uczestniczyły w wycieczce do Teatru Baj w Warszawie, gdzie obejrzały spektakl pt. „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki”. Oby wszystkie dzieci spełniły swoje marzenia tak jak bohaterowie bajki.

M. Olejniczak

Dnia 18 marca obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ziemi. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono, na znak tego, że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta i zielona. Na początku dzieci zostały zapoznane z pojęciem Dnia Ziemi oraz w jaki sposób człowiek zanieczyszcza środowisko, a także jak możemy temu zapobiec. Następnie został odczytany list od Ziemi do dzieci, w którym przedszkolaki musiały rozszyfrować poszczególne części. Po odczytaniu listu, dzieci złożyły Ekologiczne Obietnice, w których przyrzekły dbać o naszą planetę i nie zanieczyszczać środowiska. Na koniec udaliśmy się do przedszkolnego ogródka, aby posadzic w nim przyniesione przez dzieci i rodziców kwiatki.

A. Kidzińska

 

Za nami już VII Przegląd Plastyczny, który w tym roku odbył się pod hasłem „Żyjmy zdrowo na sportowo”. Były to wspaniałe 3 dni zabawy i niewyrażalnych emocji. Gospodarzem

– części plastycznej było Artystyczne Niepubliczne Przedszkole „Magiczna Kraina”,

– części muzycznej: Przedszkole nr 3 w Brwinowie,

– części sportowej: Przedszkole w Otrębusach.

Część sportowa:
O tym, jak ważny jest ruch w życiu małego dziecka nie trzeba nikogo przekonywać. Uprawianie sportu daje mnóstwo radości, poczucie spełnienia i piękne, zdrowe ciało. Ale nie tylko. Uczy też wytrwałości w dążeniu do celu, pokonywania własnej słabości i wiary w siebie. To także świetna lekcja zdrowej rywalizacji i współpracy w zespole. Mając na uwadze walory aktywnego spędzania czasu zorganizowano, dnia 11 kwietnia 2019 r. w Przedszkolu w Otrębusach dzień sportowy. Jego celem było upowszechnienie zdrowego stylu życia, jak i udział w zawodach sportowych – współzawodnictwie sportowym. Od samego rana przedszkolaki z niecierpliwością czekały na zapowiedziane zawody sportowe. Pełne entuzjazmu, punktualnie o godz 9 zebraliśmy się przed przedszkolem i wyruszyliśmy w podróż. Na miejscu, po usłyszeniu sygnału rozpoczynającego zmagania fizyczne każda z grup udała się do uprzednio przygotowanego stanowiska obwodu stacyjnego.
Na zawody sportowe składały się różnorodne konkurencje: bieg na czas, rzut do celu, pokonanie toru przeszkód, rzut piłką do celu itp.
Dzieci w formie zabawy ćwiczyły sprawność ogólną, koordynację kończyn dolnych i górnych, koncentrację, celność, szybkość, dokładność, koordynację wzrokowo – ruchową, a także uczyły się zdrowej rywalizacji, przestrzegania zasad fair – play oraz radzenia sobie z porażkami. Wszystkie te umiejętności kształtowane były w formie atrakcyjnej dla dzieci zabawy. Zakończeniem każdej konkurencji było odnotowanie uzyskanych wyników oraz wskazanie najlepszych zawodników. Dokonując ogólnej oceny małych sportowców brano pod uwagę nie tylko ich szybkość i zwinność, ale także dokładność wykonywania zadań oraz ducha walki dlatego też, wszystkie przedszkola zajęły I miejsce 😉 Uwieńczeniem tego dnia było wręczenie nagród dla wszystkich zawodników: medali oraz smaczny poczęstunek.

K. Gawrońska

 

Straż Miejska

26 Marca gościliśmy w naszym przedszkolu  przedstawiciela Straży Miejskiej Panią Anetkę. W spotkaniu wzięły udział wszystkie grupy wiekowe. Podczas pogadanki dzieci zapoznały się z pracą strażnika i oglądały elementy umundurowania.  Pani przypomniała dzieciom również zasady dotyczące kontaktów z osobami nieznajomymi. Utrwalono numery alarmowe. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem dzieci.

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, aby uzmysłowić dzieciom jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Dekoracja przedszkola zmieniła się z zimowej na wiosenną. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody, a w wazonach pojawiły się gałązki bazi i forsycji.
W galerii przedszkolaka nie zabrakło też prac plastycznych, dotyczących pierwszych
zwiastunów wiosny, zarówno kwiatów jak i ptaków.
20 marca w naszym przedszkolu odbył się „Wiosenny Bal z Witaminkami”
Tego dnia dzieci z poszczególnych grup założyły ubrania w kolorach: czerwonym, zielonym, żółtym i pomarańczowym. Na głowach miały opaski z „witaminkami”(jabłko, cytrynka, gruszka, cebula, ogórek). Zrobiło się kolorowo i wesoło. Wszystkie przedszkolaki ze swoimi paniami zebrały się w jednej sali naszego przedszkola,
żeby wspólnie powitać wiosnę. Jakież było ich zdumienie i radość, gdy pojawiła się Zielona Pani Wiosna. która oznajmiła dzieciom, że od dziś zaczyna swoje panowanie w przyrodzie i w pogodzie.
Zaprosiła też dzieci do wspólnej zabawy. W czasie trwania zabawy dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, ćwiczyły język i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Były zabawy integracyjne, ruchowe, konkursy dla całych grup i oczywiście, jak na każdym balu, dużo muzyki i tańców.
Wszystkie grupy zaprezentowały też wierszyki i swoje ulubione piosenki o wiośnie.
Na zakończenie pożegnaliśmy Marzannę. Zgodnie z tradycją Marzannę należy wrzucić do wody, my jednak bardzo dbamy o przyrodę. Dlatego też pożegnaliśmy ją okrzykiem: „uciekaj zimo, nie chcemy cię już, uciekaj zimo, za rok do nas wróć”. Zrobiło się cieplej i rzeczywiście, wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre.
Nazajutrz dzieci udały się na wiosenny spacer, przemaszerowały barwnym pochodem po mieście trzymając w rękach wiosenne symbole. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa
i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!
Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, kolorowych
strojów.

H. Garstka

W dniu dzisiejszym, w naszym przedszkolu odbyły się arcyciekawe zajęcia dla „Młodych naukowców”, których celem była stymulacja do rozwoju w kierunku nauk ścisłych oraz zainteresowanie dzieci fantastycznym światem molekuł, oddziaływań i energii.

Dzisiaj (21.02) w naszym przedszkolu gościło mobilne kino sferyczne. Dzieci miały niepowtarzalną okazję obejrzeć film wewnątrz kopuły w technice 3D. To były niezapomniane wrażenia. Fotorelacja z tego wydarzenia jest dość skromna ponieważ w ciemnej kopule nie było możliwości zrobienia większej ilości zdjęć, za to w pamięci dzieci na pewno pozostaną niesamowite wspomnienia.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. 14 lutego w przedszkolu po śniadaniu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, biedronki, rycerzy, smoka, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana… Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy klowna do prowadzenia balu, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze  swoimi paniami w tańcach i zabawach w rytm „Kaczuch” i innych przebojów znanych dzieciom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 

 

 

 

 

M. Olejniczak

25 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się Uroczystość z Okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszystkie grupy przedszkolaków przygotowały  występy artystyczne, aby uczcić ten ważny dzień. Przedszkolaki zaprezentowały piękne wierszyki,piosenki oraz taniec. Również złożyły wspaniałe życzenia  swoim babciom i dziadkom. Obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi prezentami oraz zaprosił na słodki poczęstunek. Tego dnia w naszym przedszkolu gościł uśmiech, wzruszenie i radość.


autor: Katarzyna Jabłonowska


 

 

 

Kino 3D

17 stycznia nasze przedszkole zamieniło się w prawdziwą salę kinową. Wszystkie dzieci miały okazję obejrzeć film animowany o przygodach Wielkiej Stopy. Dzieci były niezwykle zainteresowane prezentowanym filmem. Po seansie opowiadały o swoich wrażeniach i przeżyciach  związanych z bajką.

Ilość zebranych monet w poszczególnych grupach:
Kubusie
Krasnale
Smerfy
Tygrysy 53%

 

Jest taki dzień,
bardzo ciepły,
choć grudniowy…

Święta Bożego Narodzenia przepełnione są pięknymi tradycjami, to czas rodzinnych spotkań, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, śpiewania kolęd i pastorałek. Aby zachęcić naszych Milusińskich do kultywowania owych pięknych zwyczajów świątecznych nasze przedszkole organizuje corocznie Wigilię dla całej społeczności przedszkolnej.

autor: Katarzyna Gawrońska

 

 

WITAJ

ŚWIĘTY

MIKOŁAJU

Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dziec. 6 grudnia,  tuż po śniadaniu, w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość – ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki, potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Wszystkie dzieci powitały Mikołaja głośnymi oklaskami, śpiewem oraz wierszami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków.

 

 

 

 

autor: Katarzyna Gawrońska

Sala

zabaw

tęcza

Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, licznych tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, grac w piłkę nożną oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.

autor: Katarzyna Gawrońska

Dzień

pluszowego

misia

W piątek nasze przedszkole odwiedzili aktorzy  teatru ARLEKIN  z Białegostoku . Dzieci miały przyjemność uczestniczyć w spektaklu pt. „ Perypetie pluszowego misia”. Była to ciepła i wesoła opowieść o przyjaźni . Miś Hieronim nie był pięknym nowym misiem. Nie miał kolorowej kokardy, ani fantazyjnego stroju a  jego pyszczek miał smutny wyraz dlatego też, mimo licznych promocji, dzień po dniu Miś w samotności siedział na  sklepowej półce, cichutko roniąc pluszowe łzy. Jednak jego los odmienił się gdy niespodziewanie  kupił go chłopiec . Pluszowe serduszko  szybciej zabiło z emocji, ponieważ ktoś wreszcie czule go przytulił. To była zawiła opowieść która skończyła się pozytywnie . Dzieci zrozumiały przekaz bajki i wiedzą , że warto dbać o tych   których kochamy a przyjaźń jest ważną wartością  życiową. Wykorzystując okazję spotkania   z bohaterem przedstawienia czyli Misiem , przedszkolaki postanowiły uczcić Jego  święto, dlatego tego dnia każdy  przyniósł ze sobą do przedszkola pluszową zabawkę . Były misie zielone, brązowe, białe , w okularach, w czapeczkach , w kolorowych ubrankach  ta różnorodność pokazała , że Miś jest bardzo popularny wśród najmłodszych , bo to miła pluszowa przytulanka . Możliwość przytulenia jej pozwala na uwolnienie swoich różnych emocji zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych , bo nie każdy dzień kojarzy się z uśmiechem jak to w życiu bywa.


„Warsztaty z obiektywem”

Chcąc kształtować wrażliwość na piękno obrazu, rozwijać smak estetyczny, musimy przygotować dziecko w tym kierunku już od wczesnego dzieciństwa. Działania plastyczne w połączeniu z poznaniem techniki fotograficznej doskonale wpływają na proces kształtowania osobowości i postawy otwarcia na świat. Poza tym dają one dziecku radość poprzez oglądanie, dotykanie, manipulowanie i działanie.
Zajęcia fotograficzne mają pobudzać kreatywność dzieci, odkrywać przyjemność tworzenia,

 

„REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

#KIEDYMYŻYJEMY

Włączając się do międzynarodowej akcji bicia rekordu w śpiewaniu
4 – zwrotkowego hymnu narodowego, słoneczne przedszkolaki uczciły już po raz kolejny 100.lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
i w ten niecodzienny sposób świętowały razem z pozostałymi uczestnikami tego przedsięwzięcia z kraju i z zagranicy.
Dzieci w uroczystych strojach o barwach narodowych, zaśpiewały pięknie „Mazurka Dąbrowskiego”, zwracając uwagę na poprawność tekstu naszego hymnu „ … kiedy my żyjemy … ”. Tym samym przyłączamy się do udziału w kampanii „#KIEDYMYŻYJEMY”, której celem jest rozpowszechnianie prawidłowych słów hymnu, aby kolejne pokolenia nie powielały błędu, polegającego na używaniu słowa  „póki” zamiast „kiedy”.

Dzień ten był także podsumowaniem konkursu „ 100 lat niepodległości utrwalone ołówkiem i pędzlem ”. W konkursie wzięło udział 17 dzieci, które wspólnie z rodzicami wykonały piękne prace plastyczne zgodne z tematem konkursu. Prace te są zaprezentowane jako dekoracja do dzisiejszej prezentacji.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, aktywny udział w konkursie i gratulujemy pomysłów.

Wierzymy, że ten szczególny dzień zapisał się w historii przedszkola jako pamiątka dla przyszłych pokoleń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Słoneczko przewodnikiem po historii
i legendach o Polsce”

W naszym przedszkolu 24.10.2018 r. odbył się przegląd plastyczny, nawiązujący do najbardziej znanych legend z różnych zakątków Polski. Dzielne przedszkolaki z 4 placówek prezentowały swoją wiedzę, przybierając rolę eksperta wybranej legendy. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ na dzieci czekały bardzo trudne pytania, jednak wszyscy poradzili sobie doskonale. Po skończonych zajęciach, na dzieci czekała słodka i strzelająca niespodzianka…. POPCORN!
Ogromnie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie 😉

autor: Katarzyna Gawrońska

 

Straż Miejska

W poniedziałek (22.10) w naszym  przedszkolu gościliśmy przedstawicielkę Straży Miejskiej: panią Alicję.  W spotkaniu wzięły udział wszystkie grupy wiekowe. Podczas pogadanki dzieci zapoznały się z pracą strażnika, oglądały elementy umundurowania. Wielkie zainteresowanie u dzieci wzbudziły akcesoria oraz elementy wyposażenia, które można było dotknąć. Głównym celem zajęć było przedstawienie dzieciom obowiązków Straży Miejskiej . Pani Alicja opowiadała co robi na co dzień w pracy i jak musi się do niej przygotować.
Na zakończenie zajęć, nasz stóż prawa złożył obietnicę dzieciom, której na pewno nikt nie zapomni ;)… ale to już wkrótce!

autor: Katarzyna Gawrońska

 

 

Warsztaty z projektowania świec

Jak się okazuje wiele rzeczy możemy zrobić własnoręcznie, nawet ŚWIECE. Podczas dzisiejszych warsztatów każdy został Twórcą  Światła. Przedszkolaki nauczyły się kreatywnego spojrzenia na proces twórczy. Dzieci zagłębiły się w historię światła . Każde dziecko w szklanym naczyniu ułożyło z rozmaitych kolorów mozaikę z piasków oraz innych ozdób . Wszystko to zostało zalane kolorowym żelem z wybranym przez dziecko zapachem. 

autor: Katarzyna Gawrońska

 

 

„Bąbel
ziombel”

Przedszkolaki bardzo chętnie przenoszą się w świat baśni, czarów i magii. Taką właśnie okazję miały dzieci podczas wizyty w przedszkolu iluzjonisty. Zabawa w czarowanie bardzo wszystkim się podobała, szczególnie, gdy samemu można było pełnić przez chwilę rolę asystenta profesjonalnego iluzjonisty i otrzymać duże brawa od publiczności. Magik wprowadził wszystkich we wspaniały humor. Dzieci z dużym zaangażowaniem obserwowały każdy ruch iluzjonisty, aby przynajmniej nauczyć się jednej sztuczki. Chętnie nagradzały każdy pokaz gromkimi brawami. Uśmiech dzieci nie nikł jeszcze przez dłuższy czas

„Spacer wolności”

Dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w Brwinowie podjęły już kolejne działania dotyczące obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. 11 października wzięły udział w Spacerze wolności, którego celem było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków. Wszystkie przedszkolaki spotkały się pod budynkiem Urzędu Gminy Brwinów, gdzie zostały powitane przez Zastępcę Burmistrza Jerzego Wysockiego, następnie udały się pod Pomnik Niepodległości w Brwinowie gdzie złożyły bukiet biało-czerwonych kwiatów i postawiły zapalone znicze.

autor: Małgorzata Olejniczak

 

Dzień

Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października. Przez wiele lat to święto nazywane było Dniem Nauczyciela i to określenie jest o wiele popularniejsze. W tym roku nauczyciele (oraz pracownicy oświaty) świętują w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby niespodzianki przygotować w piątek. Dzień Edukacji Narodowej to doskonały moment, aby podkreślić rolę osób, które zajmują się dziećmi w żłobkach, przedszkolach i szkołach dlatego słoneczne dzieci przygotowały dla nas małą niespodziankę.
W piątek (12.10) odpowiadając na zaproszenie grupy tygrysków, wszyscy pracownicy naszego przedszkola zebrali się w sali gimnastycznej. Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały specjalny występ.
Były piosenki, wiersze oraz podarunki – piękne, własnoręcznie wykonane kwiaty. Dzieci w ten sposób podziękowały za opiekę, wychowanie, naukę, troskliwe ramiona, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy i smaczne posiłki.
Podziękowania i życzenia złożyła także pani Ewa Przybylik- dyrektor przedszkola.

Kochane Dzieci – bardzo Wam dziękujemy 🙂
Dla Was będziemy starać się jeszcze, jeszcze, jeszcze bardziej.

autor: Katarzyna Gawrońska

 

Warsztaty
mydlarskie

Dnia 04.10 dzieci uczestniczyły w warsztatach mydlarskich. To pachnące, kolorowe, ekologiczne, twórcze i zarazem edukacyjne zajęcia z produkcji zdrowego naturalnego mydła glicerynowego. Podczas warsztatów pociechy stworzyły różnokolorowe mydełka z dodatkiem soli morskiej, ziół i muszelek.

 

 

 

„Z sercem biało-czerwonym zabawa się zaczyna”

 

 

 

Dnia 28 września w naszym przedszkolu ,odbył się INTEGRACYJNY FESTYN PATRIOTYCZNY ” Z SERCEM BIAŁO – CZERWONYM ZABAWA SIĘ ZACZYNA”
W czasie festynu przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych zaprezentowały program artystyczny.Odbyło się również Pasowanie na Przedszkolaka dzieci z nowych grup tj. trzylatków-KRASNOLUDKÓW i grupy 4,5 latków-Smerfów.
Pani dyrektor przedszkola pasowała uroczyście dzieci na przedszkolaków. Nauczyciele z wymienionych grup wręczali każdemu dziecku DYPLOM PRZEDSZKOLAKA. W kolejnej części spotkania, dzieci i rodzice  brali udział w zabawach integracyjnych przy muzyce. Rodzice przygotowali również polskie potrawy regionalne: z Kaszub, ze Śląska, z Podhala, ze Świetokrzyskiego.
Wszyscy dobrze się bawili. Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu wspaniałej zabawy.

autor:Anna Spinek oraz Beata Dudzińska

 Jestem bezpieczny – spotkanie ze Strażą Miejską

W dniu 24.09.2018 r. nasze przedszkole odwiedzila funkcjonariuszka Straży Miejskiej Miasta Brwinów pani Alicja,  która przeprowadziła zajęcia z dziećmi w każdej grupie wiekowej na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym – a wszystko w zabawowej i ciekawej formie z wykorzystaniem rekwizytów. W trakcie tego niecodziennego spotkania nasz gość przy aktywnym udziale dzieci, przypomniał miejsca i zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Przedszkolaki miały okazję wykazać się wiedzą na temat znajomości wybranych znaków drogowych, funkcji sygnalizacji świetlnej oraz pasów.

autor: Katarzyna Gawrońska

Teatrzyk „Elementarz młodego Patrioty”

Zabawy w teatr należą do najbardziej lubianych przez dzieci form. Już maluchy chętnie bawią się w teatr, odtwarzając sytuacje z życia rodzinnego, przedstawiając role osób z najbliższego otoczenia: mamy, taty czy nauczycielki. Dzisiaj (17.09.2018r) nasze przedszkolaki miały okazję zasiąść jako widz na deskach sali gimnastycznej i podziwiać grę aktorską związaną ze 100leciem odzyskania Niepodległości przez Polskę.

autor: Katarzyna Gawrońska

 

Letni turniej gier w Kasperku

,,Przeboje naszych rodziców”

Już po raz kolejny dzieci z grupy ,,Tygryski” wzięły udział w I Wojewódzkim Konkursie Muzycznym w Płochocinie pt. ,,Piosenki Naszych Rodziców”. 8 czerwca wyzwanie dla młodziutkich artystów było nie lada, bo trzeba było zaśpiewać przy akompaniamencie z płyty CD, zauroczyć Jury i pokonać dużo starszą konkurencję. I tym razem naszym przedszkolakom udało się wypromować Przedszkole Nr 3 w Brwinowie. Trójka naszych solistów zaśpiewała łącznie 4 piosenki:

,,Chodź, pomaluj mój świat” – 2 plus 1

,,Chłopaki nie płaczą” – T. Love

,,Kocham cię kochanie moje” – Maanam

,,Baju – baj proszę pana” – A. Jantar

Maja Chamerska, Michał Zając, Karolina Wasińska otrzymali nagrody specjalne i zaproszeni zostali do ponownego zaśpiewania w/w piosenek na festynie rodzinnym, który odbył się następnego dnia w Gimnazjum w Płochocinie. Największe wrażenie wywarły na jurorach i widzach kostiumy młodych i utalentowanych artystów przygotowane przez rodziców. Laureaci otrzymali gromkie brawa, dyplomy i prezenty. To jakże dorosłe wyzwanie było dla nich kolejnym sukcesem i doświadczeniem w ich edukacji przedszkolnej.

Marta Idzikowska

 FESTYN

Dnia 08.06.2018r odbył się w naszym przedszkolu festyn rodzinny „Przedszkolak Polakiem i Europejczykiem” . Na początku przedszkolaki przedstawiły program artystyczny z okazji Dnia Mamy i Taty. Każda grupa reprezentowała wybrane Państwa Europy:
Krasnale- Polska
Kubusie- Włochy
Trygrysy- Grecja
Smerfy-Francja
Rodzice przygotowali potrawy charakterystyczne dla danego Państwa. Zabawę prowadził wodzirej- Wojciech Salamon. 
Największym powodzeniem wśród rodziców cieszyła się wata cukrowa przygotowana przez Panią Dyrektor. To wydarzanie na długo pozostanie w pamięci małych przedszkolaków, ich Rodziców oraz personelu placówki.

WYCIECZKA

Dnia 07.05.2018 wbraliśmy się na wycieczkę do rodzinnego parku rozrywki i wypoczynku w pobliżu Rawy Mazowieckiej. To niezwykłe miejsce, gdzie przedszkolaki będą miały okazję podziwiać różne oblicza natury: drzewa owocowe obfitujące w czerwone soczyste jabłka, krzaki owocowe tj. agrest, miododajne zioła, las brzozowy i las iglasty pachnący świerkami.

W dniu 06.06.2018 w naszym przedszkolu odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy o Państwach Unii Europejskiej dla dzieci 5-letnich. Konkurs odbył się pod hasłem „Przedszkolak Polakiem i Europejczykiem”, w którym brały udział drużyny z Przedszkola Nr 3 w Brwinowie oraz drużyny z Niepublicznego Przedszkola „Kasperek” z Milanówka. Celem konkursu było: – rozwijanie zainteresowania państwami Unii Europejskiej; – budowanie i rozwijanie zainteresowań innymi kulturami europejskimi; – kształtowanie szacunku do przedstawicieli innych narodowości – wdrażanie do pracy zespołowej; – rozwój zainteresowań twórczych postaw dzieci. Konkurs przebiegał w trzech etapach: I Etap – drużyny z poszczególnych przedszkoli miały przedstawić prezentację wybranego państwa (położenie, stolicę, ciekawostki przyrodnicze itp.) Niepubliczne Przedszkole „Kasperek” zaprezentowało takie państwa jak: Hiszpania, Niemcy. Przedszkole Nr 3 zaprezentowało: Polskę i Grecję. Między etapami drużyny obejrzały prezentację multimedialną o Unii Europejskiej. II Etap – dzieci odpowiadały na zadawane pytania. III Etap – przebiegał pod hasłem „Baśniowa Europa”. Drużyny układały bajkowe puzzle, rozwiązywały zagadki słowne. Na zakończenie konkursu wszystkie dzieci otrzymały „Dyplomy Małego Europejczyka”. Po wręczeniu nagród dzieci próbowały regionalnych potraw z Polski, Niemiec, Grecji, Hiszpanii . Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania.

Zazwyczaj to dzieci przygotowują przedstawienia dla rodziców. Tym razem było odwrotnie. Przedszkolaki zasiadły na widowni a rodzice występowali na scenie. 
04.czerwca w naszym przedszkolu  miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Po raz pierwszy na scenie przedszkola rodzice z grupy 
„Krasnoludków „wystawili dla dzieci przedstawienie teatralne pt „ Przygoda niegrzecznej żabki”

Całe przedstawienie było przygotowane bardzo profesjonalnie. Kostiumy, scenografia a zwłaszcza gra aktorska wzbudziły wśród najmłodszej publiczności duży podziw. Przedszkolaki były bardzo dumne ze swoich rodziców-aktorów, którzy bardzo dobrze odgrywali swoje role. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Przedstawienie okazało się wielkim sukcesem. Na  zakończenie  przedszkolaki zostały obdarowane słodkościami.Pani Dyrektor bardzo serdecznie podziękowała rodzicom za tak wielkie zaangażowanie, życząc dalszych sukcesów.  

W przedstawieniu udział wzięli udział rodzice z grupy Krasnoludki, którym serdecznie dziękujemy za wspaniałą współprace i chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. 
Mamy nadzieje że owa inicjatywę powtórzymy za rok.

W świecie baśni braci Grimm

Dnia 22/05/2018 3-osobowa drużyna dzieci 5-letnich reprezentowała nasze przedszkole w gminnym konkursie „W świecie baśni braci Grimm” zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie. Dzieci musiały rozwiązać zagadki dotyczące baśni, dopasować rekwizyty do baśniowych postaci oraz połączyć ilustrację z baśnią. Na koniec wzięły udział w quizie – odpowiadały na 6 pytań dotyczących treści poznanych baśni. Dzieci wykazywały się znakomitą znajomością tytułów, tekstów oraz postaci. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza Gminy Brwinów.

W piątek 18 maja w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie plastycznego konkursu rodzinnego pt. ” Najpiękniejszy orzeł – godło Polski.  „
 Wszystkie prace złożone na konkurs wykonane były w dowolnej technice i wielkiej pomysłowości rodziców i dzieci. Z racji tak wspaniałych dzieł wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Każdy z nich otrzymał dyplom z podziękowaniem dla dzieci i rodziców oraz książki.
Prace plastyczne – Godło Polski- wyeksponowane  są i ozdabiają hol główny w naszym przedszkolu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu

 

VI PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY

PRZEDSZKOLAKÓW

W dniach 24-25 kwietnia 2018 r. odbył się VI PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY

dla dzieci w wieku przedszkolnym „ KOCHAMY CIĘ POLSKO”.

Obecna edycja inspirowana była 100 ROCZNICĄ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

CELE OGÓLNE PRZEGLĄDU:

  • Promowanie wiedzy o historii Polski.

  • Propagowanie zainteresowania książką i czytelnictwem wśród dzieci i ich

rodziców.

  • Inspirowanie wyobraźni plastycznej dzieci poprzez tworzenie ilustracji do literatury o historii Polski i patriotyzmie.

  • Wspólna zabawa , wymiana pomysłów i możliwości nawiązania nowych kontaktów.

TERMINY PRZEGLĄDU:

PRZEDSZKOLE „Magiczna Kraina”

  • 24 kwietnia odbyły się prezentacje plastyczne- temat prac plastycznych inspirowany tematyką patriotyczną i historyczną na podstawie literatury dziecięcej.

PRZEDSZKOLE NR 3 „Słoneczne Przedszkole”

  • 25 kwietnia odbyły się prezentacje taneczno – muzyczne. Piosenki patriotyczne, układy taneczne.

NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE „Koziołki” Kanie

  • 26 kwietnia odbyła się część teatralna. Dzieci prezentowały wiersze lub małe formy teatralne.

25 kwietnia o godzinie 10.00 pani dyr. Ewa Przybylik powitała zaproszonych gości: pana burmistrza Jerzego Wysockiego, panie dyrektorki z przedszkoli i biblioteki i wszystkie dzieci , które przybyły na tą uroczystość.

Patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Brwinowa – pan Arkadiusz Kosiński.

Uczestnikami przeglądu były: niepubliczne i publiczne przedszkola: „ Koziołki”- Kanie,

Magiczna Kraina”, „ Kasperek”- Milanówek, Otrębusy, „ Słoneczne Przedszkole”.

Tego dnia przedszkolaki zaprezentowały piosenki o tematyce patriotycznej, oraz układy taneczne do utworów słowno – muzycznych. Reprezentanci naszego przedszkola zaśpiewali 2 piosenki, oraz grupa taneczna zatańczyła „Mazura”. Grupa ta została przygotowana przez pana Łukasza Kosińskiego. Wszyscy uczestnicy przeglądu mieli okazję do wysłuchania Koncertu Muzycznego – „Kochamy Cię Polsko” w wykonaniu zawodowych artystów.

W pozostałych częściach przeglądu nasi reprezentanci również brali udział, prezentując prace plastyczne i wiersze.

Wszystkie dzieci prezentowały się znakomicie. Talent dzieci został doceniony przez zgromadzoną publiczność, która nagradzała młodych artystów gromkimi brawami.

Wszyscy uczestnicy otrzymali książeczki, dyplomy i drobne upominki wręczone przez panią dyr. Ewę Przybylik.

Następnie dzieci udały się na poczęstunek.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

Część plastyczna:

Część teatralna: