Tygryski

Tygryski

„Kolory jesieni”

malowanie na folii

 

Dn. 18/11/2019 Tygryski z wielką uciechą wzięły udział w zabawie plastycznej – malowały na folii. Zabawa przekształciła się w wielozmysłowe  pole doświadczalne oraz okazję do artystycznych uniesień.  Malowanie na folii dostarczyło dzieciom wiele bodźców: dotykowych, słuchowych i wzrokowych. Było również okazją  do ćwiczeń motoryki małej, koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz kreatywności. Zabawa w pełni pozwoliła rozwinąć potencjał twórczy małych artystów.

A. Spinek

Kasztanowe ludki

Dn. 18.10 w grupie Tygrysków odbyły się warsztaty z rodzicami. Dzieci z niewielką zrobiły kasztanowe ludki z kasztanów, szyszek, żołędzi i liści. Tygryski wykazały się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Dziękujemy mamie Michaliny, mamie Eryka i mamie Jasia za udział w zajęciach.

A. Spinek

„Cała polska Czyta dzieciom”

W Tygryskach w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, zaproszeni goście odwiedzają swoje pociechy i czytają krótkie książeczki lub bajki. Dzieci są bardzo zadowolone i dumne ze swoich rodziców. Dziękujemy Mamom: Eryka, Michaliny i Marysi. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i chętnych do udziału w akcji.

A. Spinek

Dzień Chłopaka

30.09 w grupie Tygryskow uroczyście obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Towarzyszyła nam wesoła muzyka, zabawy z chustą animacją, zagadki i konkursy. Chłopcy otrzymali od dziewczynek laurki i prezenty.

M. Idzikowska

Jesienny spacer

W piątek 27 września Tygryski z uśmiechami na twarzy wybrały się na spacer w poszukiwaniu darów jesieni. Zobaczcie co udało im się znaleźć.

A. Spinek

Owocowe szaszłyki

Dnia 25 września dzieci z grupy TYGRYSKÓW robiły kolorowe, owocowe szaszłyki z przyniesionych do przedszkola owoców. Przedszkolaki samodzielnie tworzyły kolorowe kompozycje i nadziewały owoce na patyczki. Następnie odbyła się pełną zachwytu degustacja.

A. Spinek

29 kwietnia w Tygryskach odbyły się warsztaty z tatusiami. Dzieci i przybyli goście tworzyli instrumenty muzyczne z recyklingu. Powstały m.in. gitary, grzechotki, perkusja, flety, bębenki i wiele i innych grających instrumentów, z których zagraliśmy wspólnie koncert. Dziękuję za przybycie i kreatywność tacie Oli, Uli, Janka i bliźniaczek Julii i Weroniki.

M. Olejniczak

S.O.S.

dla

Świata

Chociaż w przedszkolu w ciągu całego roku często mówi się o przyrodzie i ekologii, to ten tydzień był tygodniem szczególnym. Istotą wieku przedszkolnego jest żywe zainteresowanie otoczeniem, dlatego jednym z priorytetów naszej placówki jest rozszerzanie świadomości ekologicznej. W ramach tego tygodnia prowadziliśmy  różnorodne działania mające na celu podniesienie świadomości ochrony przyrody
u dzieci. Dzieci kształtowały właściwe nawyki dotyczące ochrony środowiska naturalnego, umiejętność segregacji śmieci, zapoznały się z pojęciem recyklingu. W ostatnim dniu poznały sposoby na oszczędzanie wody a także kształtowały rozumienie pojęć matematycznych dotyczących objętości.

K. Gawrońska

Wyjątkowi

goście

W ostatnim tygodniu marca w naszej grupie poszerzaliśmy wiedzę na temat zwierząt, ich trybie życia, zwyczajach… W związku z tym odwiedzili nas wyjątkowi goście… w poniedziałek dwa króliki Olgi a w czwartek świnka morska Hani i rybka Anielki. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się m.in. jak należy dbać o zwierzątka, co lubią jeść, jakie są ich ulubione zabawy. Dzieci były zachwycone i nie mogły się rozstać z tak niezwykłymi zwierzątkami! Bardzo serdecznie dziękujemy za wizytę.

M. Olejniczak

Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Kluczowym narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania, opisywać świat i wyrażać swe opinie. Ułatwia zawieranie i pielęgnowanie znajomości, dzięki niemu można snuć marzenia i refleksje. Język potrzebny jest nie tylko dzieciom, które wciąż pytają „dlaczego?” i dzięki temu szybko się uczą, lepiej rozumieją świat i coraz sprawniej się w nim poruszają. Język potrzebny jest także dorosłym. To nasz największy sojusznik w kontaktach z innymi, w pozyskiwaniu informacji i wiedzy, w przekonywaniu do swoich racji. Dlatego nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać. To prawdziwa przepustka do lepszego życia. Wczoraj (28 Marca) starszy brat naszego przedszkolaka, Antek, zaprezentował nam swoje umiejętności czytając dzieciom jedno z ulubionych opowiadań. Jak widać nie tylko dorośli mogą wzbogacać słownik bierny oraz czynny dzieci. Zapraszamy również rodzeństwo naszych przedszkolaków!

Wprowadzając codzienne czytanie, przedszkole może pomóc dzieciom w dobrym, a może nawet w doskonałym opanowaniu ojczystego języka.

K. Gawrońska

Dzisiaj (08.03) ten dzień obchodziliśmy bardzo wyjątkowo. W ramach celebrowania Dnia Kobiet, zaprosiliśmy wszystkie mamy do Kids Spa, w którym dzieci oferowały takie zabiegi jak:
– masaż twarzy z użyciem najlepszych kosmetyków pielęgnacyjnych z morza martwego,
– malowanie paznokci z niebywałą dokładnością przy użyciu innowacyjnej techniki,
-nowoczesny makijaż na każdą okazję. Aby ukazać poświęcenie naszych ukochanych mam oraz ogromną pracę dzieci zapraszam do obejrzenia galerii 😉

K. Gawrońska

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie.
Z okazji zbliżającego się Wielkiego Postu, każdy ostatni czwartek karnawału to „Zapusty”, wedle tradycji to dzień, w którym możemy sobie pozwolić na małe, „co nieco”. Tego dnia razem z naszymi przedszkolakami  z przyjemnością spałaszowaliśmy pyszne pączki.

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” zaprosiliśmy do naszej grupy mamę Czarka, która przyniosła jego ulubione bajki. Pani Asia przeczytała nam książkę, która przedstawiała przygody lokomotywy Tomka.  O tym, że bajki bardzo się dzieciom podobały, świadczyły gromkie brawa, którymi został obdarowany nasz gość. Dziękujemy!

Zapraszamy również innych rodziców do czytania dzieciom 😉

DROGI RODZICU

Aby lepiej przygotować swoje dziecko do szkoły, przeczytaj poniżej zamieszczone artykuły:

Dinozaury c.d.

Podczas dzisiejszych zajęć o dinozaurach dzieci podzielone były na 2 grupy: Tyranozaury oraz Błyskawice. Zajęcia prowadzone były w formie rywalizacji między dziećmi. Do ich zadań należało ułożenie dinozaurów od największego do najmniejszego , podzielenie na zbiory wg. podanej cechy przez nauczyciela (segregowanie, klasyfikowanie, porównywanie liczebności).  Ponadto dzieci doskonaliły motorykę dużą oraz małą poprzez ćwiczenia wg. Sherborne.

K. Gawrońska

Dzisiaj (18.02.2019) w Tygryskach rozpoczęliśmy tydzień poświęcony dinozaurom. Dinozaury to największe znane nam zwierzęta, które zamieszkiwały Ziemię kilka milionów lat temu. O ich istnieniu świadczą odnalezione kości oraz ślady odciśnięte w skałach i w ziemi. W dinozaurach jest coś magicznego i wyjątkowego, coś, co przyciąga i interesuje dzieci. W tym tygodniu nasze przedszkolaki przeniosą się w czasy prehistoryczne, kiedy to na Ziemi królowały dinozaury. Starałam się aby mali odkrywcy mogli poznać życie tych fascynujących gadów, dlatego przygotowałam wiele ciekawych zajęć i zabaw. Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie podczas prezentowania im wiadomości. Zajęcia były również okazją do pochwalenia się swoimi zbiorami dinozaurów, które dzieci mogą przynosić do przedszkola do końca tygodnia i które można podziwiać w kąciku prehistorycznym. Podczas zajęć dzieci zamieniły się w paleontologów i staranie wykopywały z piasku szczątki dinozaurów. Bacznie oglądały losy zwierząt podczas filmu edukacyjnego ale również same stworzyły szkielet dinozaura. Dla wszystkich poszukiwaczy skamieniałości czekał dinozaurowy poczęstunek od mamy Hani 😉

Sprawdź czy Twoja pociecha rozpozna te dinozaury?

K.Gawrońska

 

Karnawał czas zacząć! 🙂

12 lutego Tygryski podczas zajęć o tematyce karnawałowej bawiły się balonami, które musiały wcześniej napompować, ozdabiały maski. Było barwnie, błyszcząco i radośnie.

M. Olejniczak

Aby przygotować dziecko do nauki pisania i czytania…. 😉 
pisanie,czytanie <— (ćwiczenia do pobrania)

 

 

Wspaniała podróż do Boliwii… Ale po co?

Dzisiaj dzień w tygryskach przebiegł baaardzo…. sennie. Po 2 tygodniowej przerwie, dzieci przyniosły swoje bambosze, kapciuchy, cieple skarpety , kocyki, pluszaczki, przytulaczki i poduszeczki. Na pidżamki jak przystało założono szlafroczki. Aby łatwiej było wrócić dzieciom do przedszkola rozpoczęliśmy tydzień w przyjaznej, domowej, momentami sennej atmosferze. Oprócz zrealizowanego materiału dotyczącego karnawału było coś więcej- Magiczna podróż z Nelą do Boliwii. Dzieci przeniosły się myślami do Ameryki Południowej. Poznały znaczenie słowa PUSTY-NIA i jej cechy charakterystyczne. Ponad to oglądały zdjęcia z podróży Neli, które przedstawiały solną pustynie, solny hotel i całą wyprawę do Salar de Uyun. Całą przygodę zaczęliśmy na cmentarzysku starych lokomotyw, wagonów i pociągów, mieszczącym sie w Uyuni.

K. Gawrońska

Zapraszamy wszystkich chętnych rodziców do udziału w naszej akcji w przedszkolu pt:
Cała Polska czyta dzieciom”
Który z rodziców poświęcił by nam trochę wolnego czasu i przeczytał bajkę, proszę o wpisanie na listę na naszej tablicy

Ostatni wtorek października przebiegał w naszym przedszkolu pod hasłem „Halloween oraz święto dyni”. Dzieci przyszły przebrane za duszki, czarownice, sympatyczne wampiry lub ukryły twarze za maskami. Atrakcją dnia była impreza przedszkolna, podczas której przedszkolacy uczestniczyli w licznych konkursach, zabawach i tańcach. W tygryskowej sali odbył się pokaz mody, konkurs na zjedzenie jabłka powieszonego na nitce bez użycia rąk, liczne zadania z balonami oraz wiele innych atrakcji. Dzieci odwiedziły również grupę Smerfów aby zaprezentować swoje stroje.

 

 

OWOCOWE SZALEŃSTWO”

 

1 października 2018 r. w naszej grupie „tygryski” odbyły się zajęcia otwarte połączone z warsztatami dla rodziców. Tematyka zajęć dotyczyła „owocowego szaleństwa”. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach. Chętnie przeliczały owoce, nazywały kolory, dzieliły słowa na sylaby. Ciekawym zadaniem dla przedszkolaków było poznawanie owoców za pomocą zmysłów. Dzieci z zamkniętymi oczami, za pomocą dotyku opisywały wybrane owoce. Zmysł smaku również ciężko pracował- tygryski odgadywały smaki pysznych darów (nie tylko jesiennych ale również egzotycznych) takich jak: cytryna, brzoskwinia, kiwi, jabłko, gruszka, śliwka itp. Musiały również dopasować pestki do owoców.
Ponad to przedszkolaki poznały nową literę „A”.
Na zakończenie zajęć dzieci przygotowały pyszne owocowe szaszłyki.

autor: Katarzyna Gawrońska

 

 

„Sprzątanie ŚWIATA”

27 września Tygryski uczestniczyły w zajęciach pod hasłem „Sprzątanie Świata”, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Główny nacisk położony był na segregowanie odpadów i recykling. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały udział w rozmowie, odpowiadały na zadane pytania. Poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady.Tygryski chętnie brały udział w zabawach.

 

 

autor: Małgorzata Olejniczak

Z mama i tatą o Polsce śpiewamy

30 maja 2018r. w grupie Tygrysków był dzień otwarty. Tym razem rodzice obserwowali swoje pociechy na zajęciach dydaktycznych o tematyce patriotycznej. Po zajęciach było wspólne karaoke z rodzicami. Dzieci wybrały następujące utwory: ,,Serce w plecaku”, ,,Pałacyk Michla”, ,,Jak długo na Wawelu”, ,,Płynie Wisła, płynie”, ,,O mój rozmarynie”, ,,Białe Róże”. Największą radość przyniósł dzieciom wspólny śpiew z rodzicami, gdzie dzieci również aktywnie włączyły się do śpiewania zapierających dech w piersiach pieśni patriotycznych.

„Pyszne lody dla ochłody” – wyjście przedszkolaków do lodziarni. Środa, 30 maja, była dla naszych przedszkolaków dniem pełnym wrażeń. Na dzieci z grupy „tygryski” czekała „słodka” niespodzianka. Przedszkolaki wraz z paniami wybrały się do cukierni na pyszne lody. Ta zimna i jakże smaczna niespodzianka, w upalny dzień sprawiła dzieciom ogromną radość. To wspaniale patrzeć na uśmiechnięte i kolorowe od lodów buzie naszych podopiecznych. Po smacznym poczęstunku, wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

Dnia 28.05.2018 roku w grupie „Tygrysków” odbył się konkurs wiedzy o Polsce „Piękna nasza Polska cała”. Celem konkursu było między innymi popularyzowanie wiedzy o Polsce; budowanie tożsamości i poczucia przynależności narodowej; rozwijanie zainteresowań historią, kulturą i tradycją własnego kraju oraz kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci w wieku przedszkolnym. Po zapoznaniu z zasadami i punktacją konkursową wyłonione drużyny przystąpiły do rozwiązywania zadań. Tygryski rozpoznawały i nazywały zabytki wybranych miast, rozwiązywały quizy oraz zagadki. Dzieci wymieniały symbole narodowe, była też konkurencja ruchowa (prawda czy fałsz). Podczas konkursu uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, więc rozwiązanie zadań konkursowych – nawet tych trudniejszych – nie sprawiło im większych problemów. Wszystkie drużyny poradziły sobie doskonale. Na zakończenie dzieci w nagrodę otrzymały ,,Dyplom Mistrza Wiedzy o Polsce”. Wspaniale się wszyscy bawiliśmy.

DZIEŃ ZIEMI

W poniedziałek, 23 kwietnia, świętowaliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych.
Dzięki rodzicom naszych przedszkolaków powstały tego dnia piękne, kolorowe i pachnące wiosenne rabatki kwiatowe – każde z dzieci posadziło kwiatka, poznawaliśmy też ich nazwy. Będziemy się starali o nie dbać, abyśmy mogli jak najdłużej się nimi cieszyć!
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM ZA PODAROWANE ROŚLINY

W kwietniu trójka dzieci z grupy „tygrysków” wzięła udział w konkursie o tematyce ekologicznej przeznaczonym dla placówek przedszkolnych z województwa mazowieckiego – X edycja pn.: „O czyste powietrze dbamy – ze smogiem wygramy!” zorganizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Tematyka tegorocznej edycji nawiązywała do problemów związanych z jakością powietrza atmosferycznego i jego wpływu na zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza. Wykonana wspólnie przez dzieci praca konkursowa uwzględniała problemy ekologiczne związane z zanieczyszczeniem powietrza, promowała działania podejmowane na rzecz ochrony powietrza oraz podnosiła świadomość ekologiczną u dzieci dotyczącą zagrożeń, jakie powoduje smog.

WIOSENNE KANAPKI
W kwietniu w grupie „tygrysków” wiosna zagościła na dobre. Zajęcia kulinarne wiosną, to sama przyjemność! W sali unosił się zapach szczypiorku i warzyw: sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i rzodkiewki. Dzieci podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem ”Robimy zdrowe kanapki”. Świeże warzywa, sery, pieczywo to doskonałe produkty, które świetnie smakują i mają mnóstwo witamin. „Tygryski” samodzielnie smarowały, kroiły, układały produkty tworząc na kanapkach fantazyjne wzory. Kanapeczki były bardzo kolorowe, smaczne a dzieci bardzo zadowolone i najedzone. Pamiętajmy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.