Smerfy

Smerfy

Bezpieczne pożegnanie lata w Parku Miejskim w Brwinowie przez Smerfy.

Smerfy po raz kolejny złożyły wizytę w bibliotece. P. Ania przeczytała książeczkę pt. „Basia i nowy kolega z Haiti” Dzieci miały okazję wzbogacić zasób słownictwa n.t. dzieci z różnych stron świata. Kolejnym etapem było odwiedzenie starszych kolegów w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jarosława Iwaszkiewicza Nr 2 w Brwinowie.

Dn 30 maja dzieci z grupy Smerfów z pomocą rodziców zrobiły sok wieloowocowy. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola odpowiednio przygotowane owoce. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany bez dodatku cukru i bez konserwantów. Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc Rodzicom – mamie Marysi, mamie Hani oraz tacie Zuzi.

A. Spinek

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości. Dzieci badały co tonie, a co pływa oraz co się w wodzie rozpuszcza, a co nie. Dzieci były też ciekawe , czy magnes przeniknie przez wodę i przyciągnie spinacze biurowe i szpilki. W tym celu dzieci wykonały doświadczenie i obserwowały jak działa siła przyciągania pod wodą.

Już drugi raz z rzędu mama Jowitki poświęciła swój czas, aby przeczytać Smerfom wybrane książeczki przez jej córeczkę – Jowitkę. Były w nich zawarte cenne wskazówki dla dzieci. Na końcu czekała na dzieci miła słodka niespodzianka.

Po raz kolejny Smerfy odwiedziły bibliotekę. P. Ania przeczytała dzieciom wybrane i ciekawe przygody dziecięcych bohaterów. Utrwalały wiedzę z poprzedniej wizyty zdobywając odznaki „Przyjaciel biblioteki”.

Dnia 22.03.2019r. kolejnym zaangażowanym rodzicem w życie grupy Smerfów była mama Stasia – p. Magda, która włączyła się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Wspólnie z synem wybrała do przeczytania cztery bajeczki. Dzieci uważnie i z dużym zaciekawieniem słuchały przygód głównych bohaterów. Smerfy uwielbiają dni, w których goszczą w swojej sali czytających rodziców. Na koniec spotkania była słodka niespodzianka dla dzieci od mamy Stasia.

Warsztaty kulinarne

Dnia 19.03.2019r. w grupie „Smerfów” odbyły się warsztaty kulinarne z rodzicami pt. „Wiosenne kanapki”. Dzieci z przyniesionych przez siebie ulubionych produktów samodzielnie wykonywały kanapki. Największym zaangażowaniem i pomocą dzieciom w czasie warsztatów jako jedyna z naszej grupy wykazała się mama Zuzi – p. Ania. Dzieci dzielnie i z ochotą zabrały się do pracy. Dzieliły się między sobą własnymi produktami. Na końcu nastąpiła konsumpcja kolorowych, zdrowych i wiosennych kanapek. Przyglądając się z boku muszę stwierdzić, iż dzieciom dopisywały apetyty. Smerfy własnoręcznie wykonanymi kanapkami poczęstowały personel przedszkola.
 
M. Idzikowska

Hodowla roślin

W czwartek 14/03 Smerfy założyły w sali hodowlę roślin. Dzieci samodzielnie wsypywały ziemię do doniczek, siały nasiona i sadziły cebulki. Przed przystąpieniem do pracy dowiedziały się czego potrzebują rośliny do rozwoju.

Dnia 15 marca w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wybrane książeczki przez Jowitkę przeczytała jej mama – p. Ewa. Smerfy mogły posłuchać wspaniałych przygód śmiesznych bohaterów, rozwiązywały również zagadki. Była też słodka chwila sprezentowana przez mamę Jowitki.               

M. Idzikowska

W czwartek 07.03 odwiedził nas tata Filipa i przeczytał kilka przygód Elmera – kolorowego słonia w kratkę . Zapraszamy wszystkich Rodziców do wzięcia udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Wycieczka do biblioteki

W środę 13 marca Smerfy odwiedziły Bibliotekę dla dzieci i młodzieży w Brwinowie. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji o bibliotece – m.in. jakie są rodzice bibliotek, co oznacza słowo „publicza”, czym różni się biblioteka od księgarni. Pani Ania przeczytała dzieciom opowiadanie „Bałaganiaki ” oraz zachęciła do odwiedzenia biblioteki wraz z rodzicami.

A. Spinek

Smerfy po raz pierwszy złożyły wizytę w bibliotece dla dzieci. P. bibliotekarka dokładnie zapoznała ich z miejscem, sposobem korzystania i szanowania książeczek. W czasie wspólnych rozmów można było za uważne słuchanie dostać odznakę „Przyjaciel biblioteki”. Dzieci miały okazję zobaczyć hodowlę patyczaków. Po wyjściu z biblioteki bawiły się na osiedlowym placu zabaw. W drodze powrotnej zobaczyliśmy również prace służące odwadnianiu ulicy.

M. Idzikowska

Smerfy zwiedzały galerię, a w niej sklep zoologiczny, witryny sklepowe, wystawę obrazów, zapoznawały się z rodzajami sklepów. Po wyjściu z galerii poszliśmy zobaczyć na jakim etapie są prace przy budowie tunelu za osiedlem na ul. Sportowej w Brwinowie. Dzieci pełne wrażeń powróciły do przedszkola.

M. Idzikowska

 

W podróży do Egiptu

Dn. 28/02/2019 Smerfy odbyły podróż w czasie do starożytnego Egiptu. Dzieci dowiedziały się, że Egipt leży w Afryce i przepływa przez ten kraj jedna z najdłuższych rzek świata- Nil, a większość terenu pokryta jest piaskiem – pustynią. Dawno, dawno temu w Egipcie rządził Faraon, budowano piramidy z bloków skalnych, powstał papirus oraz pismo obrazkowe – hieroglify. Naszej podróży towarzyszyło moc atrakcji: poczuliśmy, jako to jest zostać mumią, budowaliśmy piramidy z klocków, a nawet pisaliśmy pismem egipskim.

A. Spinek

Dziś odwiedziła nas mama Marysi i przeczytała jedną z przygód „Dzieci z Bullerbyn.

 

Wulkan- zabawa badawcza Smerfów

Smerfowa

zabawa

W tym tygodniu Smerfy były w klimacie karnawałowym. Oglądaliśmy zdjęcia z maskami karnawałowymi. Każdy Smerf wykonał własną maskę. Później był bal balonów. Dzieci oglądały i porównywaliśmy różne balony, tanczyły z balonami, byl tez konkurs taneczny „twister”. Na koniec każdy Smerf miał okazję ozdobić balon według własnego pomysłu.

A. Spinek

 

 

 

Pierniczki!!

Smerfy przygotowują się do świąt. Okres przedświąteczny w grupie Smerfów był bardzo pracowity. Dzieci wspólnie uybrały choinkę oraz upiekły pyszne pierniczki! Dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta. Gdy wszystko było gotowe dzieci wałkowały ciasto i wykrawały ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków

Dzień pluszowego misia

23 listopada dzieci z grupy Smerfow świętowali Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dziecom w zabawach towarzyszył ich pluszowy przyjaciel. Dzieci wzięły udział w zabawach i konkursach, miały okazję skosztować przysmaku misia -miodu. Odwiedził nas również teatrzyk ze spektaklem „Perypetie pluszowego misia”

Wycieczka…

Dzieci z grupy Smerfów udały się na piesza wycieczkę do Podkowy Leśnej. Pierwszy etap drogi prowadził przez las, gdzie napawaliśmy się zdrowym, leśnym powietrzem i rozpoznawaliśmy drzewa iglaste i liściaste. W lesie ćwiczyliśmy kondycję fizyczną, biegami pod górkę i z górki. Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie Kościelnego ogrodu i mini zoo. Następnie bawiliśmy się na placu zabaw. Ostatnim etapem wycieczki była stacja WKD Podkowa Leśna Główna. Pełni wrażeń i spostrzeżeń, zadowoleni powróciliśmy do swojego przedszkola.

Dzień marchewki

Dn. 11 października dzieci z grupy Smerfów obchodziły Dzień Marchewki.
Celem zajęć tego dnia było poznanie wartości odżywczych marchewki oraz kształcenie przekonania o konieczności spożywania warzyw.
Tego dnia dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo i wykonywały zadania przygotowane specjalnie na ten dzień przez królika Szarusia- szukały marchewki, przeliczały, układamy wg wielkości, tworzyły marchewkowe obrazy oraz zrobiły pyszną surówkę. Były też konkurs „Wędrująca marchewka” . Na koniec na dzieci czekała degustacja marchewki pod różna postacią.
Tego dnia wszyscy świetnie się bawiliśmy. Dzień Marchewki na długo zostane w naszej pamięci.

Dziękujemy mamie Zuzi ma pyszne ciasto 🙂

autor: Anna Spinek

 

Sprzątanie świata

Dnia 27.09.18r. dzieci z grupy „Smerfów” włączyły się w akcję „Sprzątanie świata”. Zajęcia ekologiczne rozpoczęły się w sali wspólną rozmową nt. segregowania odpadów, recyklingu i kolorów pojemników. Poprzedzone zostały odczytaniem dzieciom listu od Ziemi. Następnie Smerfy składały obietnicę ekologiczną i uczyły się segregacji odpadów w swojej sali. Kolejnym punktem zajęć były zawody sportowe, w których dzieci dzielnie walczyły. Na koniec zajęć dydaktycznych Smerfy odbyły spacer wokół terenu przedszkola, aby włączyć się w tak chlubną, przynoszącą same korzyści dla nas jako społeczeństwa, naszego najbliższego otoczenia i dla planety Ziemi wspaniałą akcję, jaką jest: „Sprzątanie świata”. Każdy Smerf otrzymał zieloną odznakę „Przyjaciel Ziemi”.

autor: Marta Idźkowska

ZAKOŃCZENIE ROKU
Czas szybko ucieka i te dzieci, które jeszcze niedawno przekraczały po raz pierwszy progi przedszkola, dziś szykują się do rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu – edukacji szkolnej.
19 czerwca dzieci z grupy ,,Smerfów” przygotowały uroczystość pożegnalną z przedszkolem, która rozpoczęła się od podniosłego poloneza. Potem była część artystyczna – były piosenki i wierszyki, które opowiadały o pożegnaniu, tęsknocie, ale i nowych zadaniach czekających przed przyszłymi uczniami. Na koniec przyszedł czas na nagrody i podziękowania. Pani Dyrektor dziękowała dzieciom za przedstawienie i życzyła sukcesów w szkole.

WIZYTA W BIBLIOTECE

W maju dzieci z grypy Smerfów odwiedziły kolejny raz Bibliotekę dla dzieci i młodzieży.Miały okazję utrwalić swoją wiedzę na temat literatury pięknej. Chętnie słuchały czytanych przez panią książeczek. Przedszkolaki odpowiadały na pytania związane z literaturą. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane Odznakami Super Czytelnika.

WARSZTATY Z TATĄ

W kwietniu w grupie Smerfów odbyły się warsztaty ekolologiczne , które prowadził jeden z rodziców. W ciekawy sposób opowiadał dzieciom o gatunkach drzew, sposobie ich rozpoznawania. Uczył nazw najbardziej popularnych gatunków drzew. Dzieci poznały nazwy drzew iglastych i liściastych znajdujących się w bliskim otoczeniu przedszkola. Przedszkolaki chętnie odpowiadały na zadawane pytania związane z ochroną środowiska. Wykazały się dużą wiedzą. Każda poprawna odpowiedź była nagradzana. Dziękujemy za przygotowanie warsztatów.

Dzień Japoński

日本の日

W dniu 23 marca dzieci z grupy Smerfów odbyły daleką podróż do Japonii. 
Dzieci dowiedziały się dlaczego Japonia nazywana jest krajem ” kwitnącej wiśni”. 
Oglądaliśmy kolorowe ilustracje przedstawiające japońskie pejzaże, charakterystyczne budowle, oraz  
jak wygląda japoński dom, przedszkole, szybka kolej. Oglądaliśmy również stroje charakterystyczne dla Japonii-kimona, oraz japoński alfabet. Wiemy że w Japonii siedzi się na piętach. Nie obyło się również bez degustacji japońskiej herbaty. Próbowaliśmy swoich sił w jedzeniu ryżu japońskimi pałeczkami nawet dość dobrze nam to wychodziło. Wykonywaliśmy również prace plastyczne : składanie wachlarza (origami japońskie). 
Niektórzy tworzyli własne pismo na wzór pisma japońskiego 

Dzień dobry- おはよう
Dziękuję- 
ありがとうございました
Proszę-
してください