Krasnoludki

Krasnoludki

Świat dziecka od początku obfituje w wiele barw, które poznaje ono w swobodnym kontakcie z otoczeniem. Dzisiaj w przedszkolu utrwalaliśmy zdobytą wiedzę na temat kolorów. Dzieci doskonaliły takie umiejętności jak:
-segregowanie,
-liczenie,
-utrwalanie nazw kolorów i wyrabianie umiejętności szybkiego rozpoznawania,
-spostrzegawczość wzrokowa i szybka orientacja,
-nauka współdziałania.

K. Gawrońska

Dzisiaj (15 listopada) odbyły się zajęcia  na temat odpowiedniego ubioru w zimne oraz w ciepłe dni. Dzieci rozpoznały wszystkie części garderoby. Segregowały ilustracje przedstawiające różne części odzieży na te, które nadają się na zimę i na te które nadają się na lato. Aby nie było nudno, nauka połączona była z zajęciami ruchowymi- dzieci biegały swobodnie w rytm piosenki. Na przerwę w muzyce odszukiwały na sobie ubrania o które prosił nauczyciel.

K. Gawrońska

Dzisiaj (4 października) dzieci z grupy Krasnali udały się na targ warzywno- owocowy. Podczas wycieczki maluchy utrwaliły wiadomości zdobyte podczas zajęć w przedszkolu – oglądały różne gatunki owoców  i warzyw, porównywały ich wygląd, rozpoznawały i nazywały poszczególne warzywa i owoce, przypomniały sobie o ich wartościach odżywczych niezbędnych  do właściwego funkcjonowania organizmu. Na zakończenie wycieczki dzieci zakupiły swoje ulubione warzywa. Każde dziecko zapłaciło Pani za zakupy. Po powrocie do przedszkola wszystkie warzywa i owoce dzieci odłożyły do kącika przyrodniczego, który powstaje w naszej sali.

K. Gawrońska

30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” panie razem z dziewczynkami przygotowały specjalne krawaty dla „Super Chłopaka”. Były także drobne upominki, dyskoteka i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

K. Gawrońska

Drodzy Rodzice!

 Pragniemy zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom. Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w przedszkolu oraz później w życiu przyjdź do naszej grupy i poświęć 10 min na czytanie tak jak mama Weroniki 😉

K. Gawrońska

Dzisiaj 1.10 obchodziliśmy w grupie Dzień Marchewki. Jak sama nazwa wskazuje tego dnia królowała oczywiście marchewka. Realizując program edukacji żywieniowej przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Dzieci mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy: jak bardzo jest zdrowa , zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Mało znaną ciekawostką jest to, że zielona nać marchewki jest także jadalna, można z niej zrobić koktajl dodając korzeń marchwi i cytrynę. Warto go pić, bo to witaminowa „bomba”. Jak się okazuje z marchewki można zrobić też dżem, sok  i upiec marchewkowe ciasto. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście o marchewce, chrupaniem surowych marchewek, próbowaniem marchewkowego soku.  Na koniec odbyła się super marchewkowa sesja zdjęciowa z czapkami marchewkowymi w roli głównej. Był to dzień ,w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili! Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, mającym charakter zabaw, konkursów ,zagadek rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

K. Gawrońska

Pierwsze pełne dwa tygodnie września za nami! Ciężko jest rozstawać się rano z rodzicami, ale czego nie wymyślimy, żeby ułatwić dzieciom adaptację. Było odkrywczo, ciekawie, mnóstwo zabaw i śmiechu, a to dopiero początek naszej przedszkolnej przygody!

K. Gawrońska

Dnia 12.06.2019 w grupie „Krasnoludków ” odbyło się ” zajęcie otwarte”dla rodziców.Temat  zajęcia : „Z wizytą u lekarza”.
Na zajęciu gościliśmy mamę Kaliny , mamę SŁawka, i tatę Lenki.
Na zajęciu dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat pracy lekarza .
Poznały wybrane narzędzia którymi posługuje się lekarz pediatra.
Z pomocą rodziców dzieci robiły opatrunki misiom i laleczkom. Wszyscy dobrze sie bawili. Dziękujemy rodzicom za udział w zajęciu.
 
12 czerwca gościliśmy tatę Lenki. Tata przeczytał „Krasnoludkom”
wybraną przez Lenkę jedną z opowieści ze zbioru „Masza i Niedźwiedź”. Dziękujemy za udział w akcji ” Cała Polska czyta dzieciom
Jednym z tematów kompleksowych w maju był temat ” Nasze książeczki”. Krasnoludki miały okazje do obejrzenia książeczek z przedszkolnej biblioteki. Tematyka książeczek była różna np: bajki, o samochodach, o zwierzętach, o kwiatach, o drzewach.Odbyła się również krótka rozmowa na temat, jak traktować książki, zwłaszcza te wypożyczone z biblioteki, jakie są ulubione książeczki dzieci, czy mają w domu swoje małe biblioteczki z książkami, kto im czyta?
Na zakończenie każde dziecko stworzyło swoją obrazkową książeczkę. W sali Krasnoludków została zorganizowana wystawa wykonanych książeczek.
 
B. Dudzińka
17 maja Krasnoludki kolejny raz odwiedziły bibliotekę w Brwinowie.
Tematem spotkania było „Moja mama”. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania piosenki pt. „Mama”. Odbyła się rozmowa na temat rodziny, połączona z wysłuchaniem opowiadania o rodzinie.Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie – kto może być mamą? Oglądały ilustracje w książeczkach przedstawiające różne zwierzątka ze swoimi mamami.Rozwiązywały zagadki.Na zakończenie zobaczyły co słychać u patyczaków, które znają z wcześniejszych wizyt. Zapraszamy rodziców do odwiedzania biblioteki razem z dziećmi.Na dzieci oprócz książeczek czekają niespodzianki. „Paszporty”.

W środę, 17 kwietnia grupa „Krasnoludków” wybrała się po raz kolejny do Biblioteki Publicznej w Brwinowie – Oddział Dla Dzieci. Przedszkolaki z zaciekawieniem wzięły aktywny udział w przygotowanych przez Panią bibliotekarkę zajęciach. Z radością odpowiadały na pytania i wysłuchały fragmentu bajki. Przekazaliśmy nakrętki dla chorego kolegi Oskarka, za które Pani bibliotekarka bardzo serdecznie podziękowała i zachęcała dzieci do dalszej pomocy. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci zostały poczęstowane cukierkami.

A. Mioduszewska

We wtorek, 16 kwietnia w naszej grupie odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców związane z tematyką wielkanocną. Dzieci brały udział w zabawie paluszkowej do wiersza M. Barańskiej, zabawie matematycznej „Pisanki”. Następnie rozwiązywały zagadki i uczestniczyły w zabawie ruchowej pt. „Kolorowe jajka”. Na zakończenie w dwóch zespołach ozdabiały pisankę lub baranka wielkanocnego na dużych arkuszach papieru z dostępnych materiałów.

A. Mioduszewska

Wiosna już nadeszła.Przyroda budzi się do życia. Korzystając ze słonecznej pogody dzieci z grupy Krasnoludków wybrały się na spacer, by szukać wiosny.W okolicznych ogródkach zakwitły piękne kwiaty, które dzieci oglądały z bliska.Na wierzbach pojawiły się bazie, kwitną forsycje, na drzewach są pąki  lub małe listki.Do obserwacji dzieci wykorzystywały szkło powiększające, z którym miały świetną zabawę. Szukały również w trawie biedronek , mrówek itp.Spacerując  przedszkolaki wsłuchiwały się również w śpiew ptaków.Spacer należy zaliczyć do udanych!!!

B. Dudzińska

Nasze przedszkole bierze udział w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Oprócz nauczycielek, które codziennie czytają dzieciom do akcji z dużym zaangażowaniem włączyli się także rodzice. Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Czekają one z niecierpliwością na kolejną wizytę gościa i marzą o tym, aby w drzwiach pojawiła się właśnie ich mama lub tata z jakąś ciekawą książką. W czwartek, 4 kwietnia, bajki naszym maluszkom czytał tata Kalinki. Dziękujemy!

W czwartek, 4 kwietnia, w najmłodszej grupie wiekowej odbyły się warsztaty z tatą. Na początku wszyscy w kole brali udział w zabawach integracyjnych. Potem przyszedł czas na wykonanie kolorowych Eko-ludków, czyli stworków z przeróżnych bajek, przybyszy z kosmosu, robotów. Piękne prace zostały zrobione z surowców wtórnych typu: makulatura, plastikowe butelki, zakrętki, tworzywa sztuczne oraz z materiałów plastycznych. Cieszymy się, że tak licznie goście do nas przybyli i już dziś zapraszamy do udziału w warsztatach w przyszłym roku szkolnym.

A. Mioduszewska

 

Zielony kącik

Wraz z nadejściem wiosny dzieci w przedszkolu zakładają zielone kąciki przyrody.Maluszki założyły w sali swój pierwszy zielony kącik.Dzieci posadziły cebulkę na szczypior, posiały zioła warzywa i kwiaty.Z nauczycielem dokładnie omówiły co roślinom jest potrzebne do życia. Szczypior który urośnie  z cebuli zostanie wykorzystany do posypania kanapek, a na zioła i kwiaty będa musiały poczekać.Trzylatki postanowiły wspólnie dbać o swoje nasadzenia. Celem tego działania jest kształtowanie nawyków dbania o rośliny, poznanie potrzeb i wymagań roślin.

B. Dudzińska

 

Kanapkowe szaleństwo

Przedszkolaki z grupy Krasnoludków dnia 15 marca  podjęły wielkie wyzwanie, same miały przygotować dla siebie zdrowe kanapki. Tego dnia przyniosły do przedszkola potrzebne produkty. Po starannym umyciu rączek,założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk do pracy wszyscy zabrali się do pracy. Obecne mamy przygotowały produkty dla dzieci. Dzieci samodzielnie układały na kanapkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć że zadanie wykonały doskonale.Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbały o higienę. Dzieciom bardzo smakowały własnoręcznie zrobione kanapki, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały dużo witamin.Dzieci poczęstowały panią Dyrektor oraz pracowników przedszkola.Rodzice również mieli okazję do spróbowania.Dziękujemy Rodzicom za zakup niezbędnych warzyw do wykonania kanapek i mamom za  pomoc w przygotowaniu warsztatów.
 
B. Dudzińska

W minionym tygodniu maluszki brały udział w zajęciach pt. „Czas zdjąć zimowe ubrania”. Na wstępie wysłuchały wiersza I. Salach „Co ubrać mam?” i odpowiadały na pytania z nim związane. Następnie klasyfikowały ubrania zgodnie z porą roku. Potem udaliśmy się na salę gimnastyczną, na której dzieci wykonywały ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem woreczków i szarf. Była to okazja do ćwiczenia dużych grup mięśniowych oraz kształtowania umiejętności współpracy w grupie.

A. Mioduszewska

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” zaprosiliśmy do naszej grupy mamę Sławka, która przyniosła jego ulubione bajki. Maluszki z zainteresowaniem ich słuchały, oglądały kolorowe ilustracje i opowiadały co się na nich dzieje. Sławek był bardzo szczęśliwy i dumny, że to Jego mama czyta dzieciom. Na pewno jeszcze nie raz zaprosi mamę do naszej grupy. Bardzo dziękujemy mamie za udział w naszej akcji i zachęcamy wszystkich rodziców do dalszych czytelniczych spotkań.

A. Mioduszewska

20 lutego gościliśmy w naszej grupie mamę Julki.Mama przeczytała dzieciom wybrane fragmenty książki „Opowieści wierzbowego lasu”- „Śnieżyca”i ” Zawody sportowe”. Jest to ulubiona książka Julki.
Bardzo dziękujemy mamie Julki za wizytę w naszej grupie, jednocześnie zachęcamy pozostałych rodziców do czynnego udziału w cyklu spotkań – „Rodzice czytają dzieciom.”
B. Dudzińska

 

Dbamy

o nasze zęby

Mycie zębów u dziecka jest bardzo ważne dla jego zdrowia. Oswajanie dziecka z myciem zębów już od najmłodszych lat pozwoli wypracować zdrowe nawyki, które zaprocentują w przyszłości. Dziecko będzie chętnie sięgało po szczoteczkę i pastę, uniknie problemów z próchnicą, będzie rzadziej gościło w gabinecie dentystycznym. Nasze przedszkole dba o to, a by dzieci systematycznie myły zęby, w drugim półroczu dołączyła także najmłodsza grupa wiekowa. Codziennie po śniadaniu maluszki dbają o higienę jamy ustnej. Z ogromnym entuzjazmem ustawiają się w kolejce do łazienki, gdzie nauczycielki nakładają pastę na szczoteczkę i dokładnie myją swoje zęby.

A. Mioduszewska

 

W Bibliotece

W dniu 20 lutego ” Krasnoludki” kolejny raz odwiedziły bibliotekę.
Przedszkolaki poznały bohaterów z książki pt. „Złota Rybka”.
Przypomniały sobie jak należy się obchodzić z książeczkami, co lubią a co nie.Oglądały książeczki o różnej tematyce, wypowiadały się na ich temat.Zobaczyły również jak urosły patyczaki, które mają swój  szklany domek między książkami.Następna wizyta w bibliotece odbędzie się w marcu.
 
B. Dudzińska

 

 

15 lutego w związku z obchodzonym  dzień wcześniej Dniem Zakochanych, odbyły się w naszej grupie zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobu jej wyrażania. Krasnoludki ubrane na czerwono uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych plastycznych.We wszystkich dominował kolor czerwony i serduszka.Maluszki wykonywały rysunki na balonikach, oraz przygotowały upominki dla rodziców.Maluszki zabrały do domu przygotowane upominki, aby podziękować rodzicom za ich miłość i troskę.

 

B. Dudzińska

Zabawy ruchowe z chustą animacyjną

W środę, 13 lutego najmłodsze przedszkolaki bawiły się chustą animacyjną. Duża, niezwykle kolorowa chusta przyciąga wzrok, wzbudza zainteresowanie i zaciekawienie wszystkich uczestników zabawy. Dzięki niej zajęcia są atrakcyjne, a ich uczestnicy chętnie biorą w nich udział. Dzieci rozwijają takie cechy charakteru, jak pewność siebie i wiarę we własne siły oraz odwagę. Wprowadzają odprężenie i relaks, a także wywołują dobry nastrój. Podczas zabawy maluszki uczyły się współdziałania w grupie, czekania na swoją kolej, doskonaliły spostrzegawczość i refleks, ćwiczyły poczucie rytmu, a przede wszystkim czerpały wiele radości z zabawy. Dzieci z radością trzymały chustę, kręciły się z nią, leżały na niej, siedziały w środku, podrzucały piłeczkę. Największą frajdę sprawiło im chowanie się pod chustą.

Autor: Agnieszka Mioduszewska

Hu, hu, ha nasza zima zła! Szczypie w nosy, szczypie w uszy mroźnym śniegiem w oczy prószy wichrem w polu gna ! Nasza zima zła! Hu, hu, ha nasza zima zła! Płachta na niej długa, biała. W ręku gałąź oszroniała a na plecach drwa… W miesiącu styczniu w grupie „Krasnoludków” odbył się cykl zajęć o tematyce zimowej. U maluszków zima zagościła na dobre poprzez wspólne zabawy dydaktyczne, badawcze i ruchowe, śpiew oraz zajęcia plastyczne, których celem było poznanie uroków zimowego krajobrazu.

A. Mioduszewska

Dzień
pluszowego
misia

W dniu 23 listopada nasze przedszkolaki z grupy Krasnoludków , uczestniczyły w obchodach ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie.
Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy z misiami, konkursy. Krasnoludki bawiły się przy piosenkach, degustowały miód- przysmak misiów, wykonały laurki dla misiów.
Obejrzały również wspólnie ze starszymi kolegami , koleżankami teatrzyk pt.” Perypetie Pluszowego Misia.”

Spotkanie

w

bibliotece

Dnia 22 listopada, Krasnoludki odwiedziły Bibliotekę dla dzieci i młodzieży w Brwinowie.
Zapoznały się z różną tematyką książek dla dzieci. Przypomniały sobie kilku ulubionych bohaterów .
Wysłuchały opowiadania pt. ” Kicia”. Pani Ania pokazała również dzieciom, kto mieszka w bibliotece  – są to patyczaki. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obejrzały hodowlę. Dzieci wypożyczyły książeczkę do przedszkola. Będzie ona czytana w czasie odpoczynku na leżakach. 

„Mali mistrzowie segregowania śmieci”

28.09.2018r.

Pomyślmy już teraz o naszej planecie ( Ziemi) zanim się stanie jednym wielkim śmieciem. Byłby to wtedy problem nie lada, zatem już teraz pomyślmy o odpadach. Bo śmieci i odpady nie są jednakowe, są szklane, papierowe także plastikowe. Więc posłuchajcie dobrej rady i segregujcie odpady. I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucajcie jak leci. Osobno plastik, osobno szkło, osobno puszki – przyrodę chroń !

Nauka poprzez zabawę. W ten sposób dzieci z grupy krasnoludków mogły m.in. dowiedzieć się, czym jest segregacja i jak właściwie sortować odpady. Były specjalne zadania dla najmłodszych, które miały na celu rozwijanie właściwego stosunku do środowiska przyrodniczego, uświadomienie konieczności segregowania odpadów i ich ponownego przetwarzania oraz wdrażanie do uważnego słuchania. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy o ochronie naszej planety – Ziemi i rozpoznawaniu przez dzieci materiału z jakiego wykonany jest odpad. Następnie omówiono do czego służą pojemniki i dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśniono do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy. W dalszej części zajęcia dzieci dokonały segregacji odpadów przy piosence „Robimy porządki” i brały udział w zabawie ruchowej „Znajdź swój kolor”. Zachęcamy dzieci do segregowania śmieci na co dzień, także w domach.

autor: Agnieszka Mioduszewska

"Z kalendarza najmłodszych"

Krasnoludki pierwszy raz spotkały się w przedszkolu na zajęciach adaptacyjnych , które odbyły się 27 i 28 sierpnia.
Dzieci przybyły razem z rodzicami. Każde dziecko było witane przy wejściu do sali. Krasnoludki  chętnie brały udział w zabawach integracyjnych.
3 września spotkaliśmy się ponownie. Dzieci dzielnie  wchodziły do sali.
Każdy dzień  jest pełen niespodzianek. Przedszkolaki chętnie  biorą udział w zabawach, doskonalą swoje umiejętności.Przed nami kolejne atrakcje.
 
autor: Beata Dudzińska
 W grupie Krasnoludków 14 czerwca odbyły się ” Warsztaty kulinarne z mamą”. Dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy zajęć. Mamy przygotowały produkty do stworzenia pysznych karmelowych  szyszek. Wspólne działania kulinarne były okazją  do dobrej zabawy. Próbowanie, tworzenie kulek, dekorowanie sprawiły przedszkolakom dużo frajdy i radości. Buzie podczas zajęć były słodkie i uśmiechnięte.
 
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i aktywny udział w warsztatach

KOCHAM MAMĘ, KOCHAM TATĘ 

Dnia 23 maja odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, których tematem były „Nasi rodzice”.

Celem tego zajęcia było m.in.:

  • tworzenie poczucia emocjonalnych więzi rodzinnych,
  • uświadomienie matkom ich roli i ważności w życiu dziecka,
  • kształtowanie umiejętności słuchania dziecka i komunikowania się z nim,
  • wytworzenie miłej atmosfery, zaufania do nauczyciela i przedszkola
  • rozwijanie u uczniów ekspresji słownej, ruchowej i plastycznej,
  • wyrażanie wdzięczności i szacunku wobec mam,

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości. Następnie dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania I. Salach p.t „Moja mama ciężko pracuje”. Odbyła się także rozmowa przybliżająca dzieciom postać mamy jej codziennych obowiązków i   trudu. Dzieci miały możliwość swobodnego wypowiadania się na temat własnej rodziny, zastanawialiśmy się co należy zrobić by pomóc im w codziennym trudzie.
W ramach miłości szacunku i przywiązania dzieci wykonały zespołowo piękne serca i stemplowane rączkami kwiaty.

P.S. Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy.

Dnia 10 maja grupa krasnoludków odwiedziła Bibliotekę dla dzieci i młodzieży w Brwinowie. Przedszkolaki zapoznały się z książkami o różnej tematyce, zwiedziły całą Bibliotekę. Dowiedziały się jak można wypożyczyć książki. Rozmawiały na temat szanowania książek. Wysłuchały bajeczki, a na koniec spotkania otrzymały słodki poczęstunek. Mamy nadzieje ze Przedszkolaki wraz z rodzicami odwiedza wkrótce Bibliotekę.